verze pro tisk

Léky na bolest zad

18. listopad 2019

Bolest zad je častým důvodem nepřítomnosti v práci. Bolesti zad jsou dnes již v podstatě civilizačním onemocněním. Schválně, koho z vás či vašich blízkých někdy záda nebolela? Bolest zad postihuje lidi napříč všemi věkovými skupinami, ať je to již následkem zranění, špatným zvedáním břemen, každodenním vysedáváním v kanceláři, či růstovými bolestmi. Jak lidé stárnou, zvyšuje se pravděpodobnost rozvoje bolesti zad v dolní části zad, a to v důsledku faktorů, jako je přetěžování v zaměstnání, a degenerativní onemocnění meziobratlových plotének.

Léky na bolest zadLéky na bolest zad

Bolest dolní části zad může být spojena s bolestí křížokyčelního skloubení, kostrče, plotének, vazů kolem páteře, ochablými břišními svaly, které vedou k přetěžování zádového svalstva. Bolest v hrudní části zad může být způsobena kromě vadného držení těla i poruchami aorty, nádorů na hrudi, problémem s játry, či dokonce rakovinou plic.

Nejčastější příčiny bolesti zad jsou:

 • namožené svaly nebo vazy
 • svalové křeče
 • svalové napětí
 • poškozené meziobratlové ploténky
 • zranění, zlomeniny nebo pády

Činnosti, které nejčastěji vedou k problémům:

 • nesprávné zvedání břemen,
 • náhlý pohyb, či rotace,
 • prostydnutí,
 • jednostranné přetěžování určitého segmentu páteře,
 • časté a dlouhodobé sezení,
 • vadné držení těla.

Bolest zad může výt následkem také řady strukturálních problémů.

Problémy s meziobratlovými ploténkami. Pokud dojde k výhřezu, či prasknutí ploténky disku, dojde k většímu tlaku na nervy, což má za následek bolest zad.

Skřípnutý nerv: Ostrá a vystřelující bolest procházející hýžděmi a dolů po zadní straně nohy, způsobená vyboulenou, či vyhřezlou ploténkou, která tlačí na nervy.

Artritida: Osteoartritida může způsobit problémy s klouby v kyčlích, dolních částech zad a dalších místech. V některých případech se prostor kolem míchy díky artritidě zužuje. Toto je známé jako spinální stenóza.

Abnormální zakřivení páteře: Pokud se páteř zakřiví neobvyklým způsobem, může dojít k bolesti zad. Příkladem je skolióza, při které se páteř zakřivuje na stranu.

Osteoporóza: Kosti, včetně obratlů páteře, jsou křehké a porézní, což zvyšuje pravděpodobnost kompresních zlomenin.

Problémy s ledvinami: Ledvinové kameny nebo ledvinové infekce mohou způsobit bolesti zad.

Kaudy syndrom: cauda equina je svazek kořenů míšních nervů, které navazují na spodní konec míchy. Mezi příznaky patří tupá bolest v dolní části zad a hrudní páteři, stejně jako necitlivost v hýždích, genitáliích a stehnech. Někdy dochází k poruchám funkce střev a močového měchýře.

Rakovina páteře: Nádor na páteři (osteosarkom, Ewingův sakrom) může tlačit na nervy, což vede k bolesti zad.

Infekce v páteři: Horečka a horká oblast na zádech může být způsobena infekcí páteře.

Jiné infekce: Zánětlivé onemocnění pánve, močového měchýře nebo ledvin může také vést k bolesti zad.

Poruchy spánku: U jedinců s poruchami spánku je větší pravděpodobnost bolesti zad ve srovnání s ostatními.

Fibromyalgie: Fibromyalgie je syndrom, vyznačující se chronickou, geralizovanou bolestí, která pacientům brání v běžné činnosti. Lidé s fibromyalgií trpí bolestí svalů, šíje, ramen a zad.

Bechtěrevova nemoc - neboli ankylozující spondylitida je zánětlivé autoimunitní chronické revmatické onemocnění postihující páteř a křížovo-kyčelní skloubení. Jedná se o onemocnění zprvu nenápadné, ale bez včasné léčby zákeřné. Kromě neustávajících bolestí totiž může dojít k úplnému ztuhnutí páteře a k nehybnosti hrudníku.

Většinou akutní bolest zad do několika týdnů domácí léčby odezní. Zpozornět byste měli však, pokud se u vás společně s bolestí zad objeví i tyto problémy: ztráta váhy, horečka, zánět nebo otok na zádech, bolest nohou, potíže s močením, fekální inkontinence nebo ztráta kontroly nad pohyby střev, či znecitlivění kolem genitálií, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud nejsou vaše potíže vážného charakteru, můžete vyzkoušet některý z našich tipů na nejlepší lék na bolesti zad:

TheraPearl

Zábal na záda přináší úlevu při bolesti zad (horní i dolní části), ischias nebo menstruačních bolestí nebo bolesti a otoku řezných ran a modřin.

 

Léky na bolest zad

Konopná mast na klouby svaly záda

Konopná mast obsahuje funkční kombinaci látek, která poskytuje rychlou úlevu a uvolnění při svalové únavě a obtížích pohybového aparátu. Mast je vhodná k masážím větších ploch pokožky v oblasti svalů, zad a kloubů.

 

Léky na bolest zad

KNEIPP Sůl do koupele Uvolněná záda

Silice africké rostliny Harpagophytum procumbens a přírodní kajeputový olej pomáhají uvolnit oblast šíje a zad.

 

Léky na bolest zad

FIT THERAPY náplast na záda

Náplast na úlevu od bolesti. Snižuje bolesti dolní části zad.

 

Léky na bolest zad

Voltaren Emulgel

Voltaren Emulgel působí proti zánětu a otoku, zmírňuje bolest u bolestivých stavů pohybového aparátu. Ulevuje od bolesti kloubů a svalů. Přípravek Voltaren Emulgel je určen k lokální léčbě onemocnění pohybového aparátu.

 

Léky na bolest zad

Nurofen Rapid

Nurofen Rapid tiší bolest, má protizánětlivé účinky a snižuje horečku. Přípravek Nurofen Rapid zmírňuje bolest hlavy včetně migrény, bolest zubů, bolest zad, menstruační bolesti, bolest svalů a kloubů doprovázející chřipková onemocnění, bolest při poranění měkkých tkání (pohmoždění, podvrtnutí).

 

Léky na bolest zad

Jamieson Vápník, hořčík s vitamínem D3

Vápník přispívá k normální činnosti svalů a k normální funkci nervových přenosů. Vápník a hořčík přispívají k udržení normálního stavu kostí a zubů. Vitamín D přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu.

 

Léky na bolest zad
Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Klára

pondělí, 18. listopad 2019
13:44

Já teda osobně ještě nenarazila na lék, který by vyléčil bolest zad. Samozřejmě občas používám různé masti, které proti bolesti trochu pomůžou, ale nikdy mi to nepomohlo 100%. Jediné co mi pomáhá je cvičení. Už chvíli cvičím cviky podle tohoto \"plánu\"https://www.jakbytfit.cz/sportem-ke-zdravi/pet-tibetanu-cvicebni-sestava/ je to na chvilku a zacvičím si každé ráno, protáhne to celé tělo a hlavně záda a cítím opravdu pozitivní změny.


posted by: Klára [Odpovědět]

Klára

pondělí, 18. listopad 2019
13:45

to Klára: Nějak se nepropsala adresa ke článku..


posted by: Klára [Odpovědět] [Skrýt]

Petrosaa

pondělí, 2. prosinec 2019
13:46

Co takový návrat po těch letech? :)


posted by: Petrosaa [Odpovědět]

Světlonoš

neděle, 16. únor 2020
15:36

no čím jsme starší tím víc se to hodí:)


Caesar

pátek, 21. únor 2020
14:44

Trochu reklamni článek ne? :)


posted by: Caesar [Odpovědět]

Čtěte také...